Close
(0) öge
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır
TÜM KATEGORİLER
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Gümüş Takı Dünyasında Kullanılan Taşlar

  Gümüş Takı Dünyasında Kullanılan Taşlar

  Gümüş Takılarda Yaygın Olarak Kullanılan Taşlar Değerli bir maden olan gümüşün, kendisiyle birlikte kullanılan parçalar da değerli ve doğal olmalıdır ki ortaya o eşsiz eserler çıkabilsin. Gümüşün kullanım alanları günümüzde çok fazladır. Fakat araya doğanın derinliklerinden çıkarılmış taşlar eklenince bir atölyeden sadece takı değil aynı zamanda sanat da beraberinde çıkıyor. Bu yüzden gerek tasarım konusunda gerekse renk uyumu konusunda gümüş takılar yapılırken özellikle hangi takı tasarım ürününde hangi taş uyumlu olur buna dikkat edilir. Bu gibi takı tasarım atölyelerinde konu ile ilgili uzman kişi bu işi yönlendirir. Peki gümüş takı tasarımında yaygın olarak kullanılan değerli taşlar hangileridir ve bu taşların özellikleri nelerdir?

  Akik Taşı
  Ateş taşı veya gezegen taşı olarak da bilinen bu taşın tarihi asırlar öncesine dayanıyor. Doğada çoğunlukla kırmızı veya yeşil karışımı bir renkte bulunuyor. Akik taşının güçlü bir iyileştirici özelliği olduğu da söyleniyor.

  Yakut Taşı
  Ana vatanı Afganistan olan bu değerli taş en önemli süs taşı olarak kabul ediliyor. Hatta Hindistan halkına göre Taşların Efendisi olarak tabir ediliyor. Taşın kan hastalıklarını tedavi ettiği de özellikleri arasındadır.

  Zümrüt Taşı
  Zümrüt taşı bir mineral türünün sıkışmış halidir. Doğada sadece yeşil renkte bulunur. En kaliteli ve saf hali Kolombiya'dan ihraç edilir. Sakinleştirici özelliği olduğu bilinir.

  Sedef Taşı
  Sedef taşı da diğer taşlar gibi doğaldır. Fakat diğerlerinin aksine madenlerde değil, bir çeşit midye kabuğunun içindeki organizmaların birikimi ile oluşur. Özellikleri arasında baş dönmesine iyi geldiği ve göz için faydalı olduğu bilinir.

  Ametist Taşı
  Geçmişten beri büyük beğeni ile kullanılmış, bazı ülkelerde mühür olarak benimsenmiştir. Mor ve mevki renkleri ile göz alan ametist taşları "kuvars" ailesinden gelir. Özellikleri arasında kötü enerjiyi vücuttan atma etkisi bulunur.

  Safir Taşı
  Yakut olarak da bilinen safir taşı doğada çok nadir bulunduğundan taşların en kıymetlisi olarak bilinir. Çoğunluk mavi renkte bulunan bu taşın en belirgin özelliği bazı psikiyatrik hastalıklara iyi gelmesidir.

  Oniks Taşı
  Oniks taşları gümüş takılarında en yaygın kullanılanıdır. Doğada siyah rengi mevcuttur. Çok eski zamanlardan günümüze dek şans taşı olarak bilinir. Herhangi bir bağımlılıktan kurtulmak için taşın büyük etkisi olduğu özellikleri arasında yer alıyor.

  Turkuaz Taşı
  Gök mavisi rengi ile gümüşe en uyumlu taştır. Rengi bakımından daha çok kadın takılarında kullanılır. Taş gümüşün içine gömülür ve renk uyumu daha anlaşılır hale getirilir. Taşın özellikleri arasında tansiyon ve kalp rahatsızlığın iyi geldiği biliniyor.

  Zirkon Taşı
  Mücevher yapımında çokça kullanılan zirkon, doğada genel olarak renksiz halde bulunuyor. Görüntü bakımından elmasa benzer. Özellikle yüzük ve küpe yapımında gümüş ile uyum sağlar. Kişinin duygusal dengesini sağladığı özellikleri arasındadır.

  Swarovski Taşı
  Swarovski taşının en büyük özelliği taşın özel karışımlarla laboratuvar ortamında üretilmiş olmasıdır. Adını Mucidi olan Daniel Swarovski’den almıştır. Taşın bir başka özelliği de özel işlemler kullanılarak pürüzsüz bir yüzey elde edilip, kıvrımlı bir şekilde kesiliyor olmasıdır. Swarovski taşı; kaya kristali, akrilik ve camdan elde edilir.

  Zultanit Taşı
  Zultanit taşı doğada genellikle haki yeşili renginde bulunur. Taşların neredeyse en değerli olanıdır. Taşın tek madenden çıkarılması son zamanlarda değerini daha da arttırmıştır. Taş güneş ışığında kızıl bir renk iken mum ışığında mor bir renge dönüşüyor. Özellikleri arasında kullanan kişiyi dingin bir ruh haline getirdiği biliniyor.

  banner